Získejte povýšení, které si zasloužíte

Úspěch v kariéře nebo povýšení je někdy dílem šťastné náhody. Prostě jsme ve správnou chvíli na správném místě a nemusíme se moc snažit. Ale mnohem častěji musíme pro úspěch samy něco udělat.

Nestačí jen být skvělé v tom, co děláme, a pracovat od rána do večera. Musíme mít strategii, jak povýšení dosáhnout, a hlavně se zviditelnit.

Co dělat, pokud se chcete v kariéře posunout na vyšší pozici?

1. Vezměte si slovo

V zaměstnání platí pravidlo, že čím více času mluvíte na poradě, tím jste vnímána jako schopnější.

Nebojte se tedy promluvit na každé poradě, i kdybyste měla jen souhlasit s názorem ostatních nebo shrnout co říkali před vámi. Pokud budete mlčet, budete považována za méně schopnou, než jste.

Není ani tak důležité, co konkrétně řeknete, ale to, že se vůbec ozvete. V žádném případě však na poradě nemyslete nahlas tak, jak jste na to zvyklá při rozhovoru třeba s kamarádkou. Musíte sdělit své stanovisko jednoznačně a stát si za ním. Pokud chcete vypadat kompetentně, klaďte jasné a konkrétní otázky k probíranému tématu.

2. Síťujte

Vytvářejte si své vlastní ženské sítě a pokud o tom rozhodujete, snažte se na co nejvíc vedoucích pozic dosadit ženy. Mezi muži hledejte takové, se kterými máte něco společného nebo starší muže, kteří již mají svůj vzestup kariéry za sebou a nemají potřebu s Vámi bojovat o moc.

3. Zapojujte se do důležitých projektů

Přemýšlejte strategicky. Který z projektů má největší šanci na úspěch, a hlavně bude jeho výsledek všem na očích? I když se necítíte připravená na 100 procent, jděte do toho.

Vždycky se můžete s někým poradit a úspěch Vás zviditelní. A o to jde. Být vidět jako schopná a kompetentní žena. A nebojte se o svém úspěchu všude mluvit. Budete kolegy vnímaná úplně jinak když budete mluvit o tom, co se vám podařilo, jaký projekt jste vedla a na jaké odborné akci jste se prezentovala, než když budete dlouze vyprávět o tom, kolik máte práce a jak nestíháte.

4. Povýšení dostane ten, kdo si o něj řekne

Je omylem myslet si, že si někdo sám od sebe všimne, jak pilně pracujete, jste v práci neustále přes čas a ochotně pomáháte ostatním a nabídne Vám povýšení. Ne. Takhle si jen všichni zvyknou, že na Vás můžou kdykoliv hodit jakýkoliv úkol a vy ho bez reptání splníte a jste tak spokojená. Proč by někoho takového povyšovali? Na koho by ty úkoly pak házeli?

Takže hezky strategicky si vybírat úkoly s velkou důležitostí, které jsou vidět a nebát se dát jasně najevo, že jste připravená vzít na sebe větší zodpovědnost a vyšší pozici. Musíme říct na rovinu, že míříte výš a stojíte o vyšší pozici.

Pak se vyhnete tomu, že ačkoliv jste v práci služebně starší a máte víc zkušeností, povýšen bude kolega, který přišel do oddělení nedávno a odborně Vám nesahá ani po kotníky. A to jen proto, že se dokázal zviditelnit a o povýšení si jasně řekl.

5. Respektujte pracovní hierarchii

Váš šéf je pro vaši kariéru tím nejdůležitějším člověkem. Když si ho proti sobě postavíte, můžete si rovnou zabalit kufry. Určitě jste už slyšela o mužské ješitnosti a jestli máte partnera, dobře víte, že některé svoje názory mu musíte servírovat hodně opatrně. Stejně tak šéfovi. Nikdy ho nesmíte uvést do úzkých tím, že ho upozorníte na jeho chybu.

Naopak při jednáních s kolegy na stejné úrovni musíte svoje názory a pozici hájit. Budou to na Vás zkoušet už jen proto, že jste žena a oni mají pocit, že jsou proti vám v dominantnější pozici, i když to tak není. Ale budou se o ni aspoň snažit.

Nejdůležitější je, abyste si uvědomila, že jako žena jste minimálně stejně schopná jako muž. V některých věcech, zejména organizačních, dokonce schopnější. Zvláště pokud máte malé děti. Za mě je matka od malých dětí, automaticky skvělou manažerkou, protože musí zvládat hodně věcí najednou a být výrazně efektivnější než dřív.

Pokud chcete, aby vaše kariéra nabrala ten správný směr a nevíte jak na to, objednejte se na konzultaci. Úvodní hodina je zdarma.