Sebevědomí, sebevědomí a ještě jednou sebevědomí

Jaké věci ve svém životě nejvíc řešíte?

Vztahy? Rodinu? Práci?

Zjistila jsem, že ať řeším s klientkami při kariérovém koučinku jakýkoliv problém, vždycky narazíme na to, že v jeho pozadí je nedostatek SEBEVĚDOMÍ.

Co to vlastně je, to sebevědomí?

Pro mě je to sebe – uvědomění toho kdo jsem, co chci, kam jdu, být si vědoma sama sebe, žádné nabubřelé ego.

Pokud se nad tím chcete zamyslet a zvýšit si sebevědomí, odpovězte si na tyhle 3 otázky:

1. KDO JSEM?

Jaké jsou moje silné stránky, v čem jsem dobrá, co mi jde přirozeně samo, v čem ode mě chtějí lidé radu nebo pomoc.

2. JAKÉ JSOU MOJE HODNOTY?

Čemu věřím a přes co nejede vlak, o co se opírám ve svých rozhodnutích. Už jen uvědomění si toho, že nějaké hodnoty máte, vám pomůže uvědomit si svou vlastní hodnotu.

3. CO CHCI A KAM SMĚŘUJU?

A taky PROČ to chci. Tady bývá dobré rozlišovat mezi tím, jestli to opravdu chci já sama nebo to ode mě chce moje okolí. Nebo si myslím, že BYCH MĚLA. To můžou být různé věci a v praxi se hodně směšují.

A co s tím?

STOP technika

Na sebevědomí má největší vliv to, co si sama o sobě myslíte, jak o sobě přemýšlíte a jaký máte vztah k sobě samé. Sledujte nějakou dobu, co vám běží hlavou, když se vám něco nepovede. Takové věty si zapište a pak se je pokuste nahradit nějakou užitečnější a hlavně realističtější.

Příklad:

„Jsem nemožná, nikdy se mi nic nepovede“ Místo toho si řekněte: → „Ok, tohle se mi nepovedlo, třeba příště. Minimálně jsem zjistila, že takhle ne.“

Takže pokud se přistihnete, že sama sobě přemýšlíte negativně, shazujete se nebo si dokonce nadáváte, řekněte si v duchu (pokud to jde i nahlas) rázné STOP a pak nějakou užitečnější větu.

Decluttering

Špatný pocit ze sebe sama a nedostatečné sebevědomí taky způsobují věci, kterými se denně obklopujeme. Podívejte se kolem sebe, co už vám neslouží – oblečení, vybavení bytu, kanceláře nebo obsah kabelky. Zbavte se všeho, čeho můžete a věci nahraďte těmi nejlepšími, které si můžete dovolit.

Pokud si každý den vaříte kávu v hrnečku, kterému chybí už dlouho ouško, těžko se budete cítit sebevědomě a jako někdo, kdo si zaslouží víc. Takže hrneček bez milosti vyhoďte a kupte si nějaký krásný, který ve vás vyvolává příjemné pocity. Je to minimální investice a pokaždé, když si ho vezmete do ruky se budete cítit víc sebevědomě.

A úplně nejlepší otázka nakonec.

CO BYSTE DĚLALA, KDYBYSTE SI VÍC VĚŘILA?