Sedmero úspěšné kariéry pro ženy

Pokud jako žena chcete v práci uspět, inspirujte se těmito zásadami.

1. Stanovte si cíl: Finanční nezávislost

Nespoléhejte se na to, že vás partner (máte-li ho) bude po celý život finančně podporovat a snažte se sama o finanční nezávislost. Protože váš vztah se může kdykoliv rozpadnout a vám zůstanou pouze nezaplacené účty, možná i společné děti a oči pro pláč.

Zaměřujte se cíleně na obory či pracovní pozice, kde jsou vysoké platy. Pokud chcete jít do oborů a služeb, jako je školství nebo zdravotnictví, miřte alespoň na vedoucí pozici.

2. Nastartujte kariéru hned po škole

Využijte toho, že jako žena máte s největší pravděpodobností náskok ve vzdělání – i malé holčičky jsou ve škole lepší než kluci a s postupem do vyšších typů škol se to nemění – snažte se proto začít s kariérou hned po ukončení školy. I na mateřskou dovolenou se vám bude lépe odcházet z manažerské pozice než z postu asistentky.

Čím více žen se dostane do vedoucích pozic, tím větší budou mít možnost ovlivňovat dění ve firmě ve svůj prospěch. Důležité je, aby se vzájemně podporovaly. A hledaly podporu nejen uvnitř, ale i vně firmy. K nezaplacení je někdo zkušenější, komu se může žena bez obav svěřit a probrat vše, co potřebuje.

4. Doma s dětmi nezůstávejte déle, než je nutné

Být s malým dítětem dlouho doma, je obrovské lákadlo, ale pokud zůstanete několik let jen v domácnosti, budete se do své práce velice těžko vracet a navazovat na pozici, kterou jste měla před tím. Pokud to váš zaměstnavatel a děti dovolí, můžete pracovat alespoň pár hodin týdně z domu a udržet si tak pracovní kontakty. Návrat do práce tak bude mnohem jednodušší a bez stresu.

Najděte si partnera, který vás bude ve vaší práci podporovat a nebude automaticky předpokládat, že domácnost a děti jsou vaší výsostnou doménou, která se ho vůbec netýká.

5. Vytvářejte si vlastní sítě

Vztahy a jejich kvalita jsou pro ženy důležitější než pro muže. Také je snadněji navazují a udržují. Proto je důležité tuto přirozenou schopnost využít i v pracovním světě a vytvářet si dobré osobní vztahy s lidmi podobného smýšlení napříč odděleními a celou firmou. Získáte tak neocenitelný zdroj informací o tom, co se kde děje nového a co se chystá. V případě změn toho pak můžete využít ve svůj prospěch.

Nezapomínejte ani na bývalé kolegy nebo spolužáky a snažte se s nimi udržovat alespoň občasný kontakt.

6. Inspirujte se od mužů

Zapomeňte na roli „pilné včelky“, kterou nikdo neocení a cíleně se snažte zapojit do projektů, které mají prioritu a jsou všem na očích. Vystupujte na všech poradách a jednáních sebejistě a jako někdo, kdo ví, o čem mluví. I kdybyste měla jen zopakovat hlavní myšlenky, které už zazněly před tím.

Naučte se říkat „NE“. Pokud budete chtít být mezi všemi oblíbená a známá jako neúnavná pomahačka, udřete se k smrti. Je jasné, že s kolegy v práci vycházet musíte a čas od času jim bez problémů pomůžete stejně jako oni vám. Ale musí to mít nějaké meze a hranice. Vaše vlastní úkoly jsou na prvním místě. Teprve když vám zbude čas, věnujte se práci pro ostatní. Už dávno nejste „hodná holčička“, kterou maminka pochválí, jak všechno hezky udělala.

7. Neustále se vzdělávejte

Nejdříve si musíte udělat čas sama na sebe. A nemít u toho výčitky svědomí, že byste se měla věnovat dětem, partnerovi, rodině… Vy sama jste pro sebe tím nejdůležitějším člověkem na světě. A pokud chcete být prospěšná ostatním, musíte nejdříve investovat do sebe.

Nešetřete na vlastním vzdělávání a stanovte si jako prioritu udržet krok s vaším oborem i v době, kdy se staráte o děti. Čtěte odborné publikace, sledujte novinky na internetu a využijte všech možných způsobů podpory, které můžete mít k dispozici.

Nevíte si rady, jak dál postupovat ve svojí kariéře? Zarezervujte si konzultaci zdarma.