Naostřete si dobře pilu

Možná, že znáte, ale pro oživení paměti.

Představte si, že při procházce lesem uvidíte člověka, jak řeže strom. Řeže ze všech sil a je na něm vidět, že je z toho už vyčerpaný. „Jak dlouho ten strom řežete?“ „Už od rána a pořád to ještě nemám. Mám totiž asi tupou pilu.“  „A proč si ji tedy nenabrousíte?“ „ Nemám čas, musím řezat.“

Tenhle kratičký příběh je z knihy 7 návyků skutečně efektivních lidí, kterou napsal Stephen R.Covey.  Klasika v literatuře osobního rozvoje a time managementu. https://bit.ly/7návykůskutečněefektivníchlidí

Léto a doba dovolených je ideální dobou k načerpání nové energie a „ostření pily“. A tak je využijte k dobití baterek a nedohánějte pracovní resty.

1. Dejte svou energii a pohodu na první místo.

Stephen R. Covey dává návyk ostření pily až na poslední místo. Já bych ho dala na první. Protože pokud nebudete mít „naostřeno“, nic neuřežete 😊.

Práce s energií je prioritou číslo jedna v celém time managementu a osobní produktivitě.

Proto je potřeba její pravidelné doplňování plánovat jako první.

Hodně lidí snaží podat nějaký výkon i přesto, že na něj nemají dost energie. Trvá jim to hodně dlouho a výsledek vynaložené snaze vůbec neodpovídá.

Nemají naostřenou pilu. A ne vždy si to uvědomují.

Ve svém kurzu https://www.janapilna.cz/hlava-v-pohode/, který je zaměřený na zvládání stresu a zvyšování psychické odolnosti, nazývám tento princip „Svatá trojice“ – pohyb, strava, spánek.

Teprve pak všechno ostatní. Další priority, cíle, úkoly.

2. Každý den se hýbejte

Naše tělo je stavěno na fyzickou zátěž – pohyb, chlad, horko, hlad. Pokud mu pohyb nedáme, je to pro něj stres a bude nám mizerně nejen fyzicky, ale i psychicky. 

I když se cítíme unavené a nechce se nám, donuťme se k pohybu, ideálně venku, na čerstvém vzduchu. V konečné bilanci budeme mít víc energie než před tím.

Každodenní pohyb na čerstvém vzduchu je bez debat ten nejlepší doplňovač naší energie.

3. Dobře se najezte

Já vím, že dovolená v cizí zemi svádí k nekontrolovanému ochutnávání různých jídel e experimentování. Zvlášť když jste v nějaké exotické zemi. A proč ne. Ale jen k ochutnávání. Ne k přejídání se zmrzlinami a sladkostmi.

Jinak se snažte držet toho, o čem víte, že je zdravé a dělá vám dobře.

Dnes je všude kolem nás mraky dostupných informací, stačí jen hledat. A zkoušet, protože každému může vyhovovat něco jiného

Na čem se ale všechny výživové směry shodnou, je, že nejlepší je jíst základní potraviny. Pokud možno ty, které se přirozeně vyskytují v našich podnebných šířkách a jsou co nejméně upravené potravinářským průmyslem.

Americká fitness trenérka Jillian Michaels říká: „Nejez nic, co nemělo matku, nebo nevyrostlo v zemi.“ Je to naprosto jednoduché pravidlo. 

V praxi to znamená, že vše, co je v obalu, na kterém je napsané složení potraviny, je špatně. Brambory jsou brambory a jejich složení je jasné, stejně tak veškeré ovoce, zelenina, maso, vejce, oříšky, semena a obilniny, částečně mléčné výrobky. Zbytek už našemu tělu víc škodí, než prospívá.

4. Pořádně se vyspěte

Využijte toho, že nemusíte vstávat brzy ráno „na budík“ a spěte tolik hodin, kolik potřebujete. A moc neponocujte. Ideální je i ve volných dnech chodit spát i usínat ve stejnou hodinu.

Pokuste se vysledovat, která je ta vaše. Kdy se už cítíte unavená a jděte spát. A ne, málokomu stačí míň než 8 hodin. Historky o tom, že některým úspěšným lidem stačí 4 hodiny spánku, jsou jen historky, nic víc. V době spánku neodpočívá jen naše tělo, ale i hlava. V mozku probíhají procesy „uklízení“ a třídění vzpomínek, dojmů, myšlenek. Naše hlava potřebuje dostatek spánku stejně jako tělo.

Několik hodin před spánkem už necvičte, nekoukejte na televizi nebo na mobil. Ideálně si dejte krátkou procházku nebo dobrou knížku. Povídejte si s někým, s kým vám je dobře.

Ráno si dejte dostatek času na dobrou snídani a vychutnejte si ji. Žádné sjíždění sociálních sítí a zpráv. A už vůbec ne práce. Pokuste se odstřihnout od běžného života, jak nejvíc to jde.

5. Potkávejte se s fajn lidmi a dělejte jen to, co vás baví a přináší vám radost

Koníčky, na které v pracovním shonu nebyl čas. Přátelé, které jste dlouho neviděla. Rodina, kterou jste možná zanedbávala.

Děti, kterým jste se nevěnovala tak, jak byste si přála. Teď je na to čas. Tak si to užijte. Manikúra, pedikúra, kadeřník, masáž. Všechno, co jste nestihla.

Přeji krásné léto a na jeho konci ostrou pilu! 🙂