Rozhodla jste se (nebo musíte) jít do práce po mateřské nebo rodičovské dovolené?
K tomu, co jste dělala doteď v zásadě „na plný úvazek“ se přidá ještě práce. Většinou taky na plný úvazek, protože zkrácený úvazek (pokud se vám ho podaří se zaměstnavatelem domluvit), ve většině případů znamená jen to, že na objem práce, budete mít kratší dobu a za menší plat ☹.
Musíte to hodně dobře naplánovat, být co nejvíc efektivní a dělat jen to, co je nezbytně nutné.
Nabízím pár tipů, jak na to.
1. Srovnejte si to v hlavě
Musíte mít naprosto křišťálově jasno, že jít znovu do práce opravdu chcete nebo musíte. A uvědomit si, že za to něco zaplatíte, že to má i svoje negativa.
Nebudete jako doteď celý den s dětmi. Nebudete mít tolik času i sama na sebe. Nebudete mít dokonale uklizenou domácnost. Každý večer vlastnoručně uvařenou teplou večeři.
Nemá smysl, abyste šla sice do práce, ale měla výčitky svědomí a trápila se tím, že o dítě se stará někdo jiný, a vy s ním celý den nejste.
2. Připravte se na negativní reakce okolí
Zvlášť pokud se chystáte do práce dřív, než je v našich končinách obvyklé, tj. po několika týdnech nebo měsících mateřské dovolené, a nevyužijete celou zákonnou dobu několika let.
Snad nikde jinde na světe není tak dlouhá placená péče o malé děti jako u nás. Jsme v tomto ohledu naprostou výjimkou. Ve většině ostatních států je to výrazně méně.
Může se stát, že vás někdo osočí, že jste kariéristka nebo krkavčí matka, když nejste celý den s dětmi. Zejména pokud jste na vyšší pozici a do práce se vracíte proto, že o ni nechcete přijít.
Navíc máme zažité, že o malé dítě se má starat především matka, a ne otec nebo cizí placená osoba.
Kruté dokážou být hlavně ženy. Muži to často pochopí líp. Ustojíte to jen v případě, že to budete vy sama mít v hlavě srovnané, že to tak chcete, a je to pro vás a vaše děti, rodinu v pořádku.
Počítejte ale s negativními reakcemi a připravte si dopředu, jak na to budete reagovat.
3. Zajistěte si podporu partnera
Bez ní se neobejdete. Za reakcemi okolí můžete kdykoliv „zavřít dveře“, ale partnerovi to neuděláte tak snadno. Jakmile vám bude házet klacky pod nohy nebo žárlit na vaše úspěchy v práci, vyšší pozici nebo plat, než má on, budete to mít hodně těžké.
Dopředu si s ním proto vyjasněte, proč chcete do práce nastoupit, a jak on se on sám bude podílet na péči o děti a chodu domácnosti.
4. Dobře všechno naplánujte a ujasněte si priority
Vezměte si velký čistý papír a na něj si napište, co všechno celé dny děláte teď, když jste s dětmi doma. A pak se u jednotlivých položek zamyslete a rozdělte je do několika skupin:
- Co není nutné dělat vůbec nebo jen v osekané verzi (určitě něco bude). Zapomeňte na perfekcionismus a držte se Paretova pravidla a aplikujte ho na všechno, co děláte. 80% dokonalost zkrátka musí stačit :-).
- Co je nutné dělat dál?
- Kdo to bude dělat? Ostatní členové rodiny? Placená výpomoc?
- Kdy?
Je fajn si s tím trochu pohrát a třeba dojdete k zajímavým závěrům. A samozřejmě s tím taky seznámit všechny členy rodiny 😊.
I když budete mít sebelepší plán, počítejte s tím, že přijdou neočekávané situace. Zkuste dopředu vytipovat, co by se mohlo přihodit a zamyslete se nad tím, jak je budete řešit.
Musíte mít jasno v tom, co uděláte, když dítě náhle onemocní a vy budete mít v práci důležitou poradu. Jak to vyřešíte? Dáte přednost dítěti nebo práci? Kdo a v jaké oblasti vás zastoupí?
Plán můžete taky v průběhu pravidelně upravovat. Některá řešení se vám v praxi osvědčí míň, některá víc. Nebojte se toho a pravidelně vyhodnocujte, jak vše funguje. Pokud ne, tak to změňte.
5. Najděte si někoho spolehlivého k dětem
Je jen na vás a vašich možnostech, kdo to bude. Je partner ochoten jít na nějakou dobu na rodičovskou dovolenou a o děti se postará on? Je to ideální varianta, ale ne každý muž je toho schopen.
Je někdo v rodině, kdo by se o děti mohl postarat, zatímco vy jste v práci? Placená výpomoc chůvy? Nebo jsou děti už větší a mohou jít do předškolního zařízení? Kdo je tam bude vodit, a kdo vyzvedávat? Vezměte v úvahu všechny možnosti, které máte, a vyberte pro vás (a vaši rodinu) to nejlepší řešení.
Rozhodnutí je jen na vás. Nenechte se zviklat tím, co vám radí okolí. Jen vy sama znáte nejlíp svoje děti a potřeby vaší rodiny a dokážete zohlednit všechny souvislosti.
6. Najděte si výpomoc v domácnosti
Uklízečka nebo hospodyně už dnes nejsou přepych, ale v případě, že máte náročnou práci, skutečná nutnost. Raději ušetřený čas věnujte dětem. Kdo bude utírat prach nebo prát prádlo je jedno. Kdo se bude věnovat vašim dětem, ne.
7. V práci maximálně delegujte
Pokud jste manažerka, vaším úkolem je vést lidi, ne vykonávat jejich práci. Nechte si ve své agendě jen to, co nemůže udělat nikdo jiný. Zpravidla stanovení dlouhodobých cílů, strategie, jak jich dosáhnete, zásadní rozhodnutí. Vše ostatní delegujte.
Týká se vás tohle téma? Potřebujete si to dobře naplánovat a podporu na začátku? Zarezervujte si konzultaci zdarma.