Kde jsou všechny ty vzdělané a úspěšné ženy?

Jestli pracujete ve velké firmě, rozhlédněte se dobře kolem sebe. Pokud se nejedná o čistě technický obor, s největší pravděpodobností více než polovina zaměstnanců jsou ženy.

Je muž lepší manažer?

A teď se podívejte na manažerské pozice. Jsou taky z více než poloviny obsažené ženami? Pochybuji. Přemýšleli jste někdy nad tím, čím to je? Že by byly ženy méně schopné než muži?

Kde jsou všechny ty vzdělané, schopné a úspěšné ženy, které vystudovaly střední a vysoké školy se samými jedničkami? Rozhodně jsou mezi absolventy všech typů škol, ženy ty výrazně úspěšnější.

Co se s nimi po ukončení školy stane?

Nejdříve nastoupí na stejné pozice jako muži, a prvních pár let mezi oběma pohlavími není rozdíl. Všichni získávají zkušenosti a svoje první dobře placená a později vedoucí místa.

Pak ale přijde velký zlom

Jakmile žena začíná plánovat děti a rodinu, její kariéra se začíná zpomalovat až se s mateřskou dovolenou zastaví úplně. Přes všechnu prohlašovanou rovnoprávnost, ještě většina společnosti (ano i ženy) čeká, že to bude právě ona, která se vzdá alespoň na několik let svojí práce a bude se starat o děti a domácnost.

Ty rozhodující roky, kdy by mohla pracovně stoupat a dostat se na lépe placenou a vyšší pozici, stráví doma vařením, uklízením a nakupováním... A i když se po pár letech do práce vrátí, nikdy tenhle výpadek úplně nedožene.

Její spolužáci z vysoké školy (ano, i ti, kterým ve škole pomáhala připravit se na těžkou zkoušku) sedí na svých prvních manažerských postech, rozhodují o velkých rozpočtech a řídí čím dál tím větší oddělení. Po práci jdou s obchodními partnery na večeři nebo na pivo a o víkendu třeba na golf.

Děti a kariéra. Jde to dohromady?

Ona je šťastná, že si v práci horko těžko odkroutí svých 8 hodin. To za předpokladu, že děti nejsou nemocné. A pak je utíká vyzvednout ze školky nebo ze školy a nastupuje doma klasickou „druhou směnu“.

Ale není to jen péče o děti a domácnost, která ženám brání být úspěšná a dostat se na vyšší pozice. Mnohem větší překážkou jsou naše stereotypní očekávání, co se týče rolí muže i ženy. A nejsou jen v hlavách mužů, ale i žen.

Vyžádejte si podporu

Žena určitě zvládne práci i rodinu, ale potřebuje podporu z okolí a především partnera, který bude její rozhodnutí respektovat a hlavně se na péči o děti i domácnost podílet rovným dílem, a ne jen „pomáhat“.

Je jasné, že těhotenství, porod a kojení, případně péče o hodně malé dítě zvládne jen žena. A je to krásné období a většina žen si ho ráda užije a vychutná. Ale práce v domácnosti už může dělat někdo jiný. Partner nebo placená pomoc, záleží na každém co mu líp vyhovuje.

A co vy? Taky si myslíte, že „posláním“ ženy je starat se o děti a rodinu a kariéra musí jít stranou? Nebo zvládne obojí?