Jak získat sebejistotu v manažerské pozici

V čem byl problém?

Oslovila mně klientka Markéta, která získala práci ve velké developerské společnosti jako obchodní manažerka. Byla to její vysněná práce, kterou hledala dlouho a taky první manažerská pozice.

Po počátečním nadšení, že pozici získala, se v tom začala topit. Nedokázala si zorganizovat práci tak, aby jí zbyl čas a energie i na osobní život a začala v noci špatně spát. Snažila se všechno dělat na 100 %, ale výsledky tomu ani zdaleka neodpovídaly.

Při jednání s důležitými obchodními partnery byla nervózní a neuměla se prosadit. Dvakrát se jí stalo, že firma přišla o velkou zakázku a šéf jí to dával za vinu.

Postupně ztrácela sebedůvěru a cítila se být vším zahlcená. Dokonce uvažovala o tom, že z práce odejde a začne zase dělat řadového obchodníka, protože se na vedoucí pozici necítila být dostatečně kompetentní.

Na čem jsme spolu pracovaly?

  • Sebevědomí
  • Při kariérovém koučinku jsme se společně s klientkou zaměřily nejdřív na posílení jejího sebevědomí. Napsala si seznam všech svých dosavadních úspěchů a zkušeností, které postupně ve své kariéře nasbírala. To jí pomohlo uvědomit si, že je na stávající pozici dostatečně kvalifikovaná a posílilo jí to v odhodlání v práci zůstat.
  • Psychická odolnost
  • Dala jsem jí taky několik tipů na to jak zvládnout stresové situace, které začala okamžitě používat. Nejvíce jí pomohla ta nejjednodušší relaxační metoda, kterou je hluboké a pomalé dýchání. A technika midfulness, která spočívá ve vědomém zaměření se na to, co právě děláme.
  • Zdroje
  • Potom jsme hledaly, co konkrétního by jí mohlo při těžkých obchodních jednání pomoct. Markéta si uvědomila, že když se na jednání dopředu dostatečně připraví, je výsledek výrazně lepší. Rozhodla se věnovat víc času tomu, aby si před schůzkou prošla důkladně veškeré materiály a připravila si dopředu odpovědi na otázky, které na jednání pravděpodobně padnou.

Markétu jsem taky naučila metodu vizualizace. Jak si v hlavě představovat, že jednání bude úspěšné a ona obchod získá. Několik dní před důležitou schůzkou si v mysli vždycky vyvolala představu sama sebe, jak sebejistě na jednání mluví a jedná a klient je spoluprací nadšený. To jí společně s důkladnou přípravou výrazně pomohlo.

Jaký byl výsledek?

Markéta tímhle způsobem absolvovala tři důležitá jednání a všechna dopadla výborně. Firma získala obchody v řádech několika miliónů a ona velké bonusy a pochvalu od šéfa. Po delší době začala zase klidně spát a svou vysněnou práci si konečně užívat.