❓ Něco vás v práci rozhodilo? Naštval vás šéf nebo kolega a potřebujete se rychle uklidnit a pracovat dál?
Nejdříve si musíte uvědomit, že stres přichází, protože každý na něj reaguje trochu jinak. Takže je důležité, abyste si všimla, jak se stres projevuje právě u vás.
Někdo začne zrychleně dýchat, potí se mu ruce nebo mu začne přeskakovat hlas. Jiného může rozbolet hlava nebo břicho. Tělo se připravuje na „boj nebo útěk“ a zaplavuje Vás stresovými hormony.
1. Vyžeňte stres z těla ven
Jakmile se naučíte rozpoznávat signály svého těla, teprve pak můžete se stresem něco udělat. Negativní emoce samy od sebe nezmizí a musí z těla ven. Tím druhým krokem tedy je dostat to ze sebe. Ideálně fyzickým pohybem, při kterém se Vám zrychlí tep a zapotíte se.
Pokud můžete, běžte ven a proběhněte se nebo si zacvičte. Důležitá je intenzita pohybu. Takže žádný vytrvalostní běh nebo pilates ve fitku, ale spíše krátký sprint nebo dynamický tanec.
Jestli jste v situaci, kdy sport nepřipadá v úvahu, alespoň si z plných plic zakřičte nebo do něčeho bouchněte. Vybrečte se nebo vyběhněte schody.
2. Zklidněte se
Teprve když jste z těla dostala stresové hormony, může přijít fáze zklidnění. Způsobů relaxace je hodně, vyberte si, co sedí právě vám, a co můžete v dané chvíli udělat.
Tady je pár tipů
- Nejjednodušší je hluboké a pomalé dýchání. Na 4 doby nádech, na 4 doby zadržet dech a na 8 dob co nejpomalejší výdech. A tak pořád dokola alespoň 5 nebo 10 minut. V duchu si počítejte a soustřeďte se jen na svoje dýchání. Okysličí se vám krev, celkově se zklidníte a projasní se vám hlava i myšlenky.
- Myslete na něco hezkého. Co jste už prožila nebo co vás teprve čeká. Spolehlivé jsou vzpomínky na dětství nebo pěknou dovolenou, výlet, setkání s přáteli. Je to na vás. Jen vy sama víte, co vám udělá dobře. A zase – stačí pár minut. Důležité je, si hezkou situaci v duchu prožít se všemi detaily, a promítat si ji v mysli jako krásný barevný film.
- Běžte se projít ven, do přírody nebo aspoň do parku a cíleně si všímejte pěkných věcí – kvetoucí strom, hrající si děti, nově natřená lavička… Dívejte se na místo, jako kdybyste tam byla poprvé a objevovala jeho krásu. Technika mindfullness nebo-li všímavost je velice účinná a dá se praktikovat kdykoliv a kdekoliv.
3. Rozhodněte se
Teprve teď můžete začít myslet logicky a podívat se na to, co vás vystresovalo, střízlivýma očima. Nejdříve si sama pro sebe tu situaci popište. O co šlo a co vás na tom tak rozčílilo. A zvažte, jestli je to něco, co můžete sama ovlivnit a změnit.
To je klíčové pro to, abyste neplýtvala časem a energií na něco, co nemáte ve své moci.
4. Nechte to být
Naštval vás šéf a vy víte, že je to cholerik, který křičí na každého? Jeho povahu asi nezměníte. Jediné, co s tím můžete udělat vy sama, je změnit k němu svůj postoj. Tak, aby vás to příště nevytočilo. Třeba si říct, že je prostě takový a nebrat si jeho výlevy osobně.
4. Jděte do akce
Jestli je to ale něco, co můžete sama změnit, tak to udělejte. A ne. Nesnažte se vyřešit všechno najednou. Vyberte si jednu věc a na tu se zaměřte. Nebojte se, ostatní přijdou na řadu později. Zkuste vymyslet víc variant toho, co se situací můžete udělat a pro jednu se rozhodněte. Tu pak udělejte. Ano, takhle jednoduché to je 😊.
A ještě poslední tip – při řešení jakéhokoliv dnešního problému ať už v pracovní nebo soukromé sféře, zapátrejte ve své minulosti, jestli jste se už s něčím podobným ve svém životě nepotkala. Pokud vám něco v minulosti fungovalo, pokuste se to udělat znovu. Použijte už jednou prověřený postup nebo cestu.
K okamžitému zklidnění můžete také využít leták: První psychická pomoc pro každého, kdo má pocit, že mu emoce spojené s krizovou situací přerůstají přes hlavu. Zdroj: Mezi řečí.
❓ Jak vás můžu podpořit ve zvládání stresu já?
👉 Online kurz Hlava v pohodě. Srozumitelné a praktické techniky, které můžete ihned použít přímo do vašeho e-mailu.
👉 Individuální konzultace pro lepší zvládání stresu v práci i doma. Zarezervujte si konzultaci zdarma.