Nejsem dost dobrá…
A určitě je to na mě vidět a ostatní to dřív nebo později poznají.
Poznají, že se na tu práci nehodím, nemám na to, nic neumím.
Že všechno, co se mi kdy povedlo, je dílem šťastné náhody a shody okolností.
Prostě jsem se omylem octla někde, kam vůbec nepatřím.
Jsem prostě podvodnice a úspěch si nezasloužím.
Znáte tyhle myšlenky? Míváte je někdy?
Syndrom podvodníka trápí hodně lidí, alespoň občas. I ty nejúspěšnější, do kterých byste to nikdy neřekli. A většinou ženy, které se často srovnávají s ostatními a trpí perfekcionismem a sníženým sebevědomím.
Co na něj pomáhá?
1. Uvědomit si ho a mluvit o něm
Teprve když vám dojde, že všechny vaše úspěchy asi nebudou dílem náhody a syndromem trpíte, můžete ho začít řešit. Uvědomte si, že v tom nejste sama.
Nejlepší je promluvit si o svých pochybnostech s někým blízkým, komu věříte nebo odborníkem na lidskou duši. Nabídne vám jiný úhel pohledu, o kterém byste doteď nevěděla. A pomůže vám soustředit se na to, co se vám v životě daří, a to rozvíjet.
2. Připomínat si všechny úspěchy
Vezměte si kus papíru a sepište si všechno, čeho jste kdy dosáhla a co se vám podařilo.
VŠECHNO
Že jste zvládla nástup do nové práce, vystudovat nebo vychovávat děti.
Seznam si čtěte každý den ráno a večer. A hlavně, když o sobě začnete pochybovat.
Nemusí to být jen velké věci, stačí maličkosti. Povedla se vám prezentace pro klienta nebo jste pomohla starým rodičům uklidit dům?
Všechno se počítá a čím víc toho najdete, tím líp.
Pravděpodobně budete překvapené, kolik toho je. Kolik jste toho dosáhly, kolik se vám toho podařilo.
3. Poznejte svoje silné stránky
Nikdo není dobrý ve všem. Nikdo nejsme superman nebo superžena. Uvědomte si v čem jste opravdu dobrá a tím se zabývejte, to dělejte.
Nesnažte se zlepšovat a makat na svých slabých stránkách, to je cesta do pekel. Nedělejte to jako ve škole. Snažit se zlepšit si trojky a na předměty, které vás baví a jdou vám samy od sebe vám pak nezbude čas.
I kdyby Jarda Jágr zpíval od rána do večera, nikdy nebude tak dobrý jako Karel Gott a naopak.
Tajemství úspěchu v životě je co nejlépe poznat sama sebe a věnovat se tomu, co nám jde. Pak můžeme zazářit a vyniknout.
To, co vám nejde, s klidným srdcem delegujte. Na někoho, kdo je v tom dobrý a bude to dělat lépe než vy. Kdo v tom bude spokojený a zazáří.
4. Hledejte důkazy
Pokud vás pochybnosti přece jen přepadnou, zeptejte sama sebe, jestli k nim máte skutečně důkazy. Zejména špatný výkon v práci by váš nadřízený určitě komentoval a chtěl by po vás nápravu. Pokud to tak není, určitě pracujete dobře.
5. Nesrovnávejte se
Každá jsme naprostý originál a je to tak dobře. Pokud vás někdo předčí v jedné oblasti, vy jej určitě překonáte v jiné. Nikdo na světě totiž neumí a neví všechno – a pokud máte dojem, že o někom takovém víte, pravděpodobně jej neznáte dostatečně dobře.
Soustřeďte se jen sama na sebe a na zvýšení svého sebevědomí.
Namísto srovnávání se s ostatními se proto zaměřte konkrétně na takové své schopnosti, ve kterých vynikáte (popř. které vyzdvihuje vaše okolí) a ty dále rozvíjejte.
Zažíváte někdy Syndrom podvodníka? A chcete s tím začít pracovat?
Zarezervujte si konzultaci zdarma, probereme to.