7 tipů jak získat víc energie na to, co je pro vás důležité

Taky se snažíte řídit čas, abyste toho víc stihla? Plánujete a odškrtáváte jednotlivé úkoly, abyste na konci dne zjistila, že jste zase dnes neudělala všechno, co jste chtěla?

Dá se s časem nějak pracovat? Ovládnout ho, abychom zvládly, všechno, co potřebujeme?

Mám pro vás špatnou zprávu. Ať uděláte cokoliv, do čtyřiadvacetihodinového dne nepřidáte ani vteřinu navíc.

Čas, na rozdíl od energie, není obnovitelný zdroj. Proto je užitečné pracovat víc se svou energií. Protože když jí budete mít dostatek, stihnete toho za stejný čas podstatně víc.

Nabízím několik tipů, jak na to.

1. Spěte

Ano, výjimkám stačí spát méně než doporučovaných minimálně 7 hodin. Ale jsou to opravdu jen výjimky. Pokud se dostatečně nevyspíme, žádný velký výkon druhý den nepodáme.

Dostatek spánku nás udržuje v duševní formě a zlepšuje naši paměť, schopnost učení, snižuje stres a dobíjí tělo i mysl. Nedostatek spánku pak ztěžuje schopnost koncentrace, řešení problémů a dobré rozhodování.

Pohlídejte si kvantitu i kvalitu. Kvalitu podpoříme tím, že minimálně dvě hodiny před usnutím vypneme všechny obrazovky a monitory (televize, PC, mobil atd.).

Důležitá je nízká teplota v místnosti, ve které spíme, čerstvý vzduch a ticho. Malé změny mohou mít obrovský vliv a díky nim budete ráno vstávat odpočatější a více svěží.

2. Jezte

Jíst musíme všichni, ale důležité je CO, KOLIK a JAK jíme. Ani nejlepší systém osobní produktivity vám nepomůže, pokud nebudete kvalitně jíst a dodávat tělu dostatek kvalitních potravin a živin.

Základní potraviny, co nejméně upravované potravinářským průmyslem. Vybírejte a vařte ze zeleniny, ovoce, ořechů, semínek, zdravých tuků, masa a vajec.

Každý z nás má trochu jiný metabolismus a vyhovuje mu něco jiného. Někdo má spalování rychlé a potřebuje více tuků nebo bílkovin. Někdo pomalejší a zasytí ho spíše sacharidy. Někdo potřebuje jíst pětkrát denně, někdo jen třikrát.

Naučte se víc vnímat svoje tělo jaké jídlo mu dělá dobře a jaké ne. A tím se při výběru potravin řiďte.

3. Hýbejte se

Naše tělo potřebuje pohyb. Každý den. I když máte pocit, že nemáte na pohyb dost energie, donuťte se jít alespoň na procházku ven. Uvidíte, že se po ní budete cítit líp a mít i lepší náladu. Pohyb víc energie dodává, než bere.

A zase, každý z nás je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Vybírejte z toho, co vás baví, co vám jde, abyste u pohybu vydržela každodenně a dlouhodobě. Cvičení neposiluje jen naše tělo, ale i mozek. Okysličí se a funguje výrazně líp.

I krátká svižná procházka po obědě vám pomůže zlepšit zdraví, shodit nějaké to kilo a udržet si váhu, zlepšit spánek a zvýšit úroveň vaší energie.

4. Buďte mezi lidmi

Jsme sociální tvorové a ke svému životu a pohodě potřebujeme ostatní lidi. Vybírejte si ty, kteří vás energií nabíjejí, a ne ji berou. Sama víte, s kým vám je dobře a s kým ne.

Buďte nemilosrdná a s lidmi, kteří na vás pokaždé hodí svoje problémy a negativní energii, se rozlučte. Navíc dobrá sociální síť vám pomůže, když se vám přestane dařit v práci nebo osobním životě. Pěstujte si kvalitní pozitivní vztahy ve svém životě. Vyplatí se to.

5. Hrejte si

Dělejte věci, které vás baví a jejichž cílem není nic jiného než získat z nich radost a uspokojení. Koníčky, sport, výlety s přáteli. Hra na hudební nástroj, malování, ruční práce, vaření, pěstování rostlin, práce na zahrádce…

Cokoliv. Jen tak. Bez jakéhokoliv očekávání a tlaku na výkon. Jsme naprogramovaní k tomu, abychom trávili čas hraním, odpočinkem a relaxací, obzvlášť v přírodě. Pokud chcete zůstat ve formě, potřebujete ve svém rozvrhu pravidelné injekce rekreace, cvičení a neskrývané hravosti.

6. Přemítejte

Přemítání může mít mnoho podob. Nejčastěji je to něco jako čtení, psaní deníku, sebepozorování, meditace. Potřebujeme mít i čas, který záměrně věnujeme osvěžení naší mysli a našeho srdce. Na tento druh přemítání si čas musíme najít, jinak ztratíme sami sebe.

Potřebujeme čas, abychom popřemýšleli, kam míříme a kam všechno, co děláme, spěje. Je to čas jen pro nás. Jaké myšlenky jsou pro vás opravdu důležité. Jak se cítíte.

Poskytněte si prostor na promyšlení dne, včetně vašich rozhodnutí, výher, proher, nápadů, postřehů a všeho ostatního. Díky čemu je den unikátní.

Tohle zastavení každý den zajistí, že se neztratíte v maličkostech života, dodá vám energii a sílu, kterou potřebujete k dokončení své práce každý den.

7. Vypněte

Pokud jste zvyklá na to být celý den v jednom kole a i když se snažíte odpočívat, neustále vám běží myšlenky spojené s prací a povinnostmi, neodpočinete si. Vytvořte si pravidla, která vám v tom pomůžou.

Nepřemýšlejte o práci. Pusťte ji z hlavy, když právě nepracujete. Přepněte si mobil do režimu nerušit a odpojte se od stálého připojení. Zavřete všechny aplikace a mobil nebo počítač někam ukliďte. Nemluvte o práci, když jste s rodinou nebo přáteli na výletě nebo kamarádkou v kavárně.

Nečtěte si ve volných chvílích odbornou literaturu, časopisy z oboru, neposlouchejte podcasty týkající se vaší práce. Ve volném čase rozvíjejte věci, které s prací nesouvisejí. Naplňte svůj volný čas jinými nepracovními aktivitami.

Zdroj: Michael Hyatt, Zaměřte svou pozornost.         

          

Chcete začít pracovat se svou energií a potřebujete k tomu průvodce?

 Zarezervujte si konzultaci zdarma, probereme to.