7 tipů, jak na roční hodnocení

Zase máte pocit, že se vám letošní rok moc nevydařil? Že jste nezvládla všechno, co jste si v lednu předsevzala?

Většina z nás na konci roku přirozeně bilancuje a hodnotí, jaký právě uplynulý rok byl. Co se povedlo a co úplně ne. Ale málokdo si vyhradí dostatek času a napíše si hodnocení písemně.

Až budete mít plné zuby vánočních pohádek a cukroví, vezměte si do ruky tužku a papír a projděte si následujících 7 tipů. Uvidíte, že toho, co se vám povedlo, je hodně. A hodnocení vám taky usnadní plánování na příští rok.

1.Co se vám podařilo?

Zavzpomínejte, co všechno se vám podařilo v jednotlivých oblastech vašeho života – rodina, práce, volný čas, přátelé, osobní rozvoj… Vzpomeňte si na co nejvíc věcí, které dopadly dobře. Vezměte si k ruce diář, kalendář nebo vaše poznámky. Všechno, co vám pomůže si vzpomenout. A zapište si taky co jste pro to udělala. Ano, tohle všechno byla vaše zásluha 😊.

2. Co vám udělalo radost?

Sem si zapište věci, které se podařily, aniž byste se musela nějak snažit. Něco, pro co jste nemusela hnout ani prstem a samo vám to spadlo do klína. Bylo to nečekané povýšení v práci. Nabídka, která se neodmítá? Šťastná náhoda? Potkali jste partnera svých snů?

Zapište si všechno, na co si vzpomenete a co vám udělalo radost.

3. Co se nepodařilo a nemůžete za to?

Tady budou všechny věci, které jste nemohla zrealizovat kvůli objektivním okolnostem. V případě uplynulého roku to budou nejspíš záležitosti ovlivněné celkovou situací ve světě i u nás. Ale nemuselo to být vždycky jen negativně. Zkuste se zamyslet i nad tím, jestli vám to dalo něco dobrého.

4. Co se vám nepodařilo a proč?

Znovu vezměte jednu oblast vašeho života za druhou. Práce, rodina, zdraví… Zkuste se hlavně zamyslet nad tím, proč se ty věci nedařily. Jen tak máte šanci to příště udělat jinak. Zapátrejte v paměti, jak vy sama jste přispěla k tomu, že se něco nepovedlo. Stanovila jste si moc vysoké cíle? Špatně si naplánovali jejich splnění? Na něco se úplně vykašlala? Buďte k sobě poctivá a upřímná. Lhát si do vlastní kapsy vám nic užitečného nepřinese.

5. Co budete příští rok dělat jinak?

Jak to uděláte, aby se vám příští rok dařilo líp? Budete víc pracovat nebo odpočívat? Trávit víc času s rodinou? Přestanete se stýkat s lidmi, kteří vás jenom využívají? Zamyslete se, co ve vašem životě už mít nechcete. Napište si tipy, které vám pomůžou dosáhnout vašich cílů v roce následujícím.

6. Představte si, že příští rok zažijete fenomenální úspěch ve všech oblastech.

Všechno, po čem toužíte, se podaří a dopadne co nejlíp může. Představte si, jak to konkrétně vypadá, jak se u toho cítíte, co děláte a co dělají ostatní lidé. Můžete si to taky nakreslit. V každém případě si zkuste co nejvíc procítit tu radost, kterou z toho máte. Čím víc emocí a barvitější obraz, tím je pravděpodobnější, že se ke svému úspěchu přiblížíte.

7. Na co se nejvíc těšíte příští rok? Jakou největší radost si uděláte?

Koupíte si vysněný dům nebo byt? Pojedete na místo, které jste vždycky chtěla vidět? Splníte si nějaký jiný sen? Napište si co nejvíc věcí, které vám udělají radost. Čím víc, tím líp 😊.

Pro to, abyste se ohlédli za uplynulým rokem, těchhle 7 tipů určitě stačí. Jestli se ale chcete hodnocení věnovat víc do hloubky, stáhněte si formulář na stránce https://www.yearcompass.com/gb/

Máte na výběr z několika jazyků a formátů a najdete v něm i místo na kreslení vaší ideální představy příštího roku.

Všechno, co jste si napsali, si schovejte. Bude se vám to hodit, až začnete plánovat příštího rok.

Chcete začít s plánováním a systematickou prací na svých prioritách? Zarezervujte si konzultaci zdarma.