Nízká sebedůvěra nebo sebevědomí je většinou společným jmenovatelem všech problémů, se kterými nejčastěji zápasíme.
Zdravá sebedůvěra je základ, bez kterého se v životě nepohneme vůbec nikam. Ani v práci, ani v osobním životě. Ale pokud ji získáte alespoň v jedné oblasti, sama od sebe se pak přelije i do těch ostatních.
Proč jsou na tom ženy se sebedůvěrou obvykle hůř než muži?
- Podle většiny výzkumů o sobě více pochybují a méně si věří. Především ve vedoucí roli.
- Ženy si vlivem společenských tlaků více dělají starosti s tím, jak je ostatní vnímají, a proto méně riskují.
- Rodina podporuje v sebeprosazení víc chlapce než děvčata.
- A pořád jsou v našich hlavách hluboce zakořeněné předsudky, že muž je ten, který vede a je dominantní. Kdežto žena je více podřídivá.
Dobrá zpráva je, že nízké sebevědomí je jen pocit, který můžeme samy změnit. Není to nic statického, neměnného, objektivního. Je to subjektivní pojem, pocit, postoj. Je to o tom, jak zacházíme samy se sebou. A to máme ve svých rukách.
Jak na to?
1. Udělejte si seznam vašich schopností, dovedností, zkušeností
Jaké vaše vlastnosti a nadání vám toho v pracovním životě přinášejí nejvíc? Jak je můžete dál rozvíjet? Které dovednosti a výkony nejvíc oceňovali vaši minulí zaměstnavatelé? A ten současný?
Která práce vám jde sama od sebe a nemusíte se nijak zvlášť snažit?
Tohle budou vaše silné stránky, o které se můžete v manažerské pozici opřít.
Seznam si čtěte minimálně dvakrát denně, ráno a večer. A přečtěte si ho vždycky, když budete mít pocit, že se vracíte ke svým domnělým nedostatkům a chybám.
Čím častěji si budete svoje úspěchy a silné stránky připomínat, tím víc sebedůvěry budete cítit.
2. Připomínejte si svoje úspěchy
Co se vám ve všech předchozích zaměstnáních podařilo? Které úkoly, jste zvládla? Co všechno jste se naučila a můžete dnes novému zaměstnavateli nabídnout?
Sepište si všechny pochvaly a ocenění, které jste v práci dostala. Výzvy, které jste překonala. Důležité pracovní i životní role, ve kterých jste obstála. Složité úkoly, které jste splnila. Chvíle, kdy jste někomu pomohla.
Nemusí to být nic velkého. I malé věci se počítají.
Naučte se pochválit se sama. Každý den alespoň jednou. I za něco malého. Pochvalte se za všechno, co se vám dnes podařilo. Za usilovnou práci na svém úkolu. Za to, že jste se pustila do něčeho nového, i když jste z toho měla strach.
A až vás příště někdo pochválí, jednoduše poděkujte a nic víc nedodávejte.
3. Přijměte svoje silné stránky a úspěchy
Často se bráníme pochvalám a uznání za dobře provedenou práci, protože si myslíme, že je to samozřejmost. Není. Stejně tak úspěch. Je to něco, co si zasloužíte, protože jste vážně dobrá 😊.
O tom, v čem jste dobrá možná víte, ale v hloubi duše to nepovažujete za důležité a často vás napadá, že by totéž zvládl každý, pokud by se o to pokusil. To je často rozšířený omyl.
My ženy často nechceme svoje silné stránky a úspěchy přijmout v domnění, že je to chvástání a samolibost. Jsme vychované tak, abychom přijímání svých silných stránek považovaly za pýchu. Nechceme se chlubit (pamatujete: „Samochvála smrdí“?). Nechceme na ostatní působit povýšeně.
Nezapomínejte, že sebedůvěra není totéž, co namyšlenost. Po většinu času postačí, když jste si silných stránek vědomy sama, aniž byste to někomu říkala.
4. Přijměte svoje slabé stránky a chyby
Jakou chybu opakujete stále dokola? Co vám brání posunout se dopředu? Co se mi stále nedaří? Jakým situacím nebo rolím se stále vyhýbám?
Pravděpodobně to budou vaše slabé stránky. Na ty se soustředit nemusíte. Určitě je dobře znáte. Nesnažte se být dokonalá ve všem a „pracovat“ na něčem, v čem nejste od přírody dobrá. To je cesta do pekel. A tam vy předpokládám být nechcete.
Slabší stránky má každý. Jediné, co se s nimi dá dělat, je přijmout je. Smířit se s nimi. Slabé stránky má každý, nejdůležitější je jak se s kartami, které vám byly rozdány, naučíte hrát.
5. Pravidelně si dělejte radost
Napište si Můj seznam radostí. Sepište si všechno, co vám dělá radost a každý den si minimálně jednu radost dopřejte. Vy sama nejlíp víte, co to je. Jestli vana plná pěny, dobré víno, procházka se psem nebo telefonát s kamarádkou.
K seznamu se pravidelně vracejte hlavně když potřebujete povzbudit a pohladit na duši.
A taky se pochvalte, když se vám něco podaří. Sama pro sebe si řekněte, že jste dobrá.
Buďte trpělivá. Negativní přesvědčení o sobě jste si budovala mnoho let, takže přenastavit ho bude taky chvíli trvat. Nenechte se odradit a den za dnem a krůček za krůčkem postupujte vpřed.
Stojí to za to.
Týká se vás tohle téma? Chcete začít na svém zdravém sebevědomí pracovat?
Zarezervujte si konzultaci zdarma, probereme to.